Dragacz, Polska, 86-134 Dragacz 3d +48 697 094 835

Który dźwig powinieneś wybrać?

Z pewnością niejednokrotnie przeszedłeś w swoim mieście obok placu budowy lub przynajmniej widziałeś go z oddali. Trudno go przeoczyć przede wszystkim z uwagi na żurawie, znane także jako dźwigi – te wysokie maszyny przyciągają wzrok przechodniów. Osobom, które nigdy nie miały styczności z branżą budowlaną, wyszczególnienie rodzajów używanych w niej sprzętów może sprawić trudność. Z kolei ci, którzy przygotowują się do realizacji inwestycji i planują wynająć dźwig, mogą zastanawiać się, który z nich sprawdzi się najlepiej. Sprawdźmy zatem, jakie dźwigi Grudziądz mają do wyboru budowlańcy i czym charakteryzuje się każdy z nich.

Jaki dźwig wybrać?

To, jakiej maszyny użyjemy, jest uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • rodzaj konstrukcji i cel budowy
  • rodzaj materiału, który ma zostać przetransportowany oraz jego ciężar
  • typ podłoża i ukształtowanie terenu, na którym planujemy wykonać prace budowlane
  • wielkość placu budowy i finalnej inwestycji.

Po precyzyjnym określeniu planu budowy, możemy przejść do kompletowania sprzętu i niezbędnych maszyn. Dobra informacja jest taka, że ze względu na rozwój branży budowlanej powstało wiele firm, które oferują ich wynajem. Niektóre urządzenia będą nam potrzebne tylko na jednym z etapów budowy, zatem ich wynajęcie może opłacić się o wiele bardziej, niż zakup. Musimy jednak wiedzieć, który spośród dostępnych dźwigów Grudziądz sprawdzi się w przypadku naszej inwestycji.

Dźwigi Grudziądz – rodzaje

Dźwig budowlany to potoczna nazwa żurawi wieżowych (stałych) i ruchomych (samojezdnych). Wielu fachowców stara się nie używać tych określeń zamiennie: dźwig oznacza dla nich wyłącznie urządzenie mobilne. Uproszczone nazewnictwo ma jednak ułatwić zdobywanie wiedzy i używanie maszyn osobom początkującym w branży budowlanej.

Poszczególne maszyny różnią się od siebie nie tylko sposobem montażu i posadowienia, chociaż to właśnie one stanowią często kluczowe kryterium podczas dokonywania wyboru. Dźwigi Grudziądz posiadają także różne typy wysięgników i możliwości obrotu. Według podstawowej klasyfikacji, dźwigi budowlane dzielimy na:

  • Żurawie wieżowe, czyli maszyny nieruchome, zwane też stałymi lub stacjonarnymi. To właśnie one wyróżniają się swoim rozmiarem na placu budowy. Pochodzenia ich nazwy można się łatwo domyślić: przypominają one wysoką wieżę, do której zainstalowano ramię podnoszące. Maszyna umożliwia nam podnoszenie poszczególnych elementów na wysokość stu metrów. W porównaniu do mobilnych dźwigów Grudziądz, możliwości żurawi wieżowych odnoszące się do ciężaru przenoszonych ładunków często są znacznie większe. Problematyczny może być z kolei ich transport i montaż. Żurawie stacjonarne przewozi się bowiem w częściach, a do ich posadowienia wymagane jest stabilne podłoże.
  • Żurawie ruchome – mobilne. Ich użycie usprawnia budowę i transport ładunku na jej terenie. Ten rodzaj maszyny przyda się szczególnie w przypadku inwestycji obejmujących niskie budynki oraz na terenach, na których montaż żurawi wieżowych ze względu na podłoże jest niemożliwy. Mobilne dźwigi Grudziądz są szybsze i tańsze od wieżowych, jednak ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na maksymalną wysokość podnoszenia ładunku oraz jego ciężar.

Zanim zdecydujesz, który spośród dostępnych dźwigów Grudziądz wynajmiesz, dokładnie określ specyfikę swojej inwestycji. Jeśli wciąż nie czujesz się pewnie w tym temacie, poproś o radę specjalistów.